• Pzt - Cmt 8.00 - 18.00
 • BOSTANCI OTO LASTİK / METİN USTA / BOSTANCI OTO SANAYİ SİTESİ - KUZEY OTO LASTİK
 • +90 532 313 77 35
Çağrı Merkezimiz...
+90 532 313 77 35

LASTİK SATIŞ ve DEĞİŞİM SERVİSİ

Kuzey Lastik servisimizde 30 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimimizle  sunduğumuz bu hizmetimizde

Aracımın lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim?

 • Araba tekerleklerini düzenli olarak ekibimize kontrol ettirmek, lastikleri değiştirmek gerekip gerekmediğini anlamak için en pratik, basit ve aynı zamanda etkili yoldur. Lastikteki herhangi bir aşınma, sıyrılma veya bozukluk, tekerlekte bir değişim ya da tamirat gerekliliği hakkında en doğru ve güvenilir bilgileri sizinle paylaşmaya hazırız.
 • Mevcut düzenlemeler, lastik dış yüzeyinin ana yivlerindeki geniş olukların sahip olması gereken asgari derinlik limitini 1,6 milimetre olarak gösterir. Test edilmiş tüm tekerleklerin gösterdiği aşınma belirtileri bu doğrulamaya destek olur. Belirtiler, lastik dış yüzeyinin görüntüsününkiyle aynı seviyede olduğunda müsaade edilen sınıra gelinmiştir, bu nedenle lastikler derhal değiştirilmelidir.
 • Lastikte bir patlama veya bir yarılma meydana geldiyse, tekerleğin tamir edilme imkanı olabilir, ancak uzman ekibimiz durumu değerlendirir ve lastiğin değiştirilmesinin gerekip gerekmediği konusunda size tavsiyelerde bulunur.
 • Lastiklerin genel olarak bir son kullanma tarihi olmasa da üreticiler 5 yıl ya da daha üzeri eskilikte olan tekerleklerin değiştirilmesini tavsiye ederler, çünkü, eskiyen kauçuk adezyonunu kaybedebilir ve bu nedenle güvensiz olabilir.

Ayrıca lastiklerinizle ilgili sizin gördüğünüz herhangi bir düzensizlik, aşınma veya benzeri durumlarda bizden yol yardımı alabilirsiniz. bunun için bizi aramanz yeterli;

+90 532 313 77 35

 

Lastik Sorunları ve Muhtemel Nedenleri

Binek Lastiklerinin Kullanımda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Lastiklerinizin havasını en az 15 günde bir kontrol edin.

-Bozuk şartlarda yüksek hız yapmayın.

-Lastiğinizi kaldırım kenarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.

-Uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken lastiklerin hava basıncını 2 PSI arttırın.

-Dış derinliği 1.6 mm.’ye düşen lastikleri mutlaka değiştirin.

-Düzenli olarak stepne lastiğinizin de basıncını kontrol edin.

-Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını kesinlikle düşürmeyin.

-Çekişin olumsuz etkilenmemesi için kışın diş derinliğinin 3 mm’den az olmamasına dikkat edin.

-Bijon somunlarının sıkılığını düzenli olarak kontrol edin.

-Supap kapaklarını daima kapalı tutun.

-Lastiğinizi temizlerken arap sabunu, cila, deterjan veya petrol türevi maddeler içeren kimyasallar kullanmayın. (*)

-Araç üreticisi tarafından onaylanmış ebattaki lastik ve jantları kullanın. bu konuda uzman ekibimiz size yardımcı olacaktır.

(*) Lastiğin temizliğinde su kullanmak yeterli olacaktır. Ancak yüksek basınçlı su kullanılarak yapılan temizlik işlerinde, su tabancasının lastiğe çok yaklaştırılması (1-2 cm kadar) sonucu lastik yüzeyinde oluşan fazla ısı yüzeysel yanıklara neden olmaktadır. Bu sorun bilhassa jantlarda biriken kir ve çamuru sökebilmek niyeti ile su tabancasının lastiğe çok yaklaştırılması ile oluşmaktadır. Bu hususa dikkat edildiği müddetçe basınçlı su kullanımı lastik temizliğinde sorun yaratmayacaktır.

Lastik Ömrünü Etkileyen Unsurlar

Erken aşınma ve yıpranmayı önleyerek lastik kullanımında tasarruf yapılabilmesi için dikkat edilecek hususlar şunlardır:

3.1. İşe Uygun Lastik Seçimi:

Lastiğin üzerindeki yükü emniyetli bir biçimde taşıyabilmesi için, araç el kitabında belirtilen ebat, yük endeksi ve hız sembolüne sahip lastikler kullanılmalıdır. Marka, cins ve kalitesine bakılmaksızın aynı ebat ve aynı yük endeksine sahip lastikler, aynı hava basıncında aynı yükü taşımak üzere imal edilmişlerdir. Ayrıca, aracın jant ölçüleri de takılan lastiğe uygun olmalıdır.

3.2. Doğru Hava Kullanımı:

Lastiğin taşınan yüke uygun hava ile şişirilmesi, lastiğin hızlı aşınmasını önleyen, ömrünü uzatan etkenlerin başında gelir. Taşınan yük için gerekli katalog basınç değerinden daha fazla veya daha az şişirilen lastiklerde anormal aşınmalar görülür. Havası fazla lastiklerin sırt merkezi, havası az lastiklerin ise omuz kısımları daha çok aşınır. Uzun yolculuklarda lastiklerin havası, yola çıkılmadan önce ve lastikler soğukken kontrol edilmeli ve şişirilmelidir. Çift lastiklerin hava basınçlarının aynı olması gereklidir. Aksi taktirde fazla havalı lastik daha çok yük taşıyacak ve çabuk aşınacaktır.

Az Hava: Lastiğin sırtı ile yol yüzeyi arasındaki sürtünme artar. Aşırı esneme ve ısıya, dolayısıyla lastiğin bozulmasına ve tabanın dış kenarlarında fazla aşınmaya neden olur.

Normal Hava: Lastik tabanı yola tam olarak uyum sağlar.

Fazla Hava: Lastiğin yol arızalarına direncini azaltır. Taban ortasında fazla aşınmaya neden olur ve sürüş konforu azalır.

3. 3 Araç Hızı ve Lastik Aşınma Ömrü:

Aracın hızı ile lastiğin aşınma ömrü arasındaki bağlantı önemlidir. Lastik dönerken üzerine etki eden çekiş ve frenleme kuvveti gibi teğetsel kuvvetler aracın hızının karesiyle orantılıdır. Hız arttığında lastik sıcaklığı yükselir ve sırt kauçuğunun aşınma direnci azalır.

3. 4. Yük Miktarı ve Yükleme Biçimi:

Yükün miktarı ve araca yükleniş biçimi, lastik ömrü üzerinde önemli bir rol oynar. Gelişi güzel yükleme, bazı lastiklerin diğerlerine oranla daha fazla yük taşıyıp, çabuk aşınmalarına sebep olur. Yükleme biçiminde amaç, her lastiğin eşit ağırlık taşımasını sağlar.

 

Konumuzla ilgili her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen bizi arayınız;

+90 532 313 77 35

OUR SERVICES INCLUDE

 • Tüm otomobil, ticari ve Suv araçlara lastik satışı
 • Çıkma lastik seçenekleri
 • Lastik onarım
 • Lastik Oteli
 • Lastik yol yardım hizmetleri
2012-BMW-328i-three-quarters-view-711

ROT ve BALANS SERVİSİ

Kuzey Rot ve Balans servisimizde 30 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimimizle profesyonel teknikler ve ekipmanlar kullanarak sunduğumuz bu hizmetimizde;  aracınızın, konusunda yılların tecrübesine sahip deneyimli ekibimiz tarafından bu konudaki ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Rot ayarı, son derece dikkatli ve titiz bir şekilde yapılması gereken bir hizmettir. Bu ayarı, servisimizde en yeni sistemleri kullanarak gerçekleştirmekteyiz. Aracınızın tüm yürüyen düzeni, (ön, arka ve mekanik düzeni) hassas bir teknikle en mükemmel ayarlarına getirilir.

 

Genellikle önemsenmeyen ancak, hayati önem taşıyan aracınızın rot balans ayarı uzman ellerde yapılmalıdır. Bu nedenle tercihinizi mutlaka deneyimli ekipler tarafından sunulan hizmetlerden yana kullanmalısınız.

Basitçe gördüğümüz, sadece bir çukura girmek dahi aracın rot ayarının bozulmasına neden olabilir.

Rot ayarının bozuk olduğuna işaret eden belirtiler;

Aracınızın sağa veya sola çekmesi, manevra performansında düşüş olması hızlanma durumunda ya da virajlarda yol tutuşunun azalması rot balans ayarının bozulduğunun belirtileridir.

 

Pek çok araç sürücüsü rot ayarı nedir konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından aracından tam performans alamıyor. Dolayısıyla bu ayarın belirli periyotlarla yapılması gerekir. Bu sayede ayar yapılırken aracınızın tüm mekanik donanımları da gözden geçirilmiş olur ve olası mekanik sorunlar ciddi bir probleme dönüşmeden fark edilir.

Bu ayarın yapılması için bozulmasını beklememek gerekir. 6 ayda bir düzenli kontrolü yapılmalıdır.

 

Balans Ayarı

Bu ayar ise en genel olarak aracın denge ayarıdır.

80 km hızın üzerine çıktığınızda direksiyonda hafif de olsa bir titreme hissediyorsanız aracınızın balans ayarına ihtiyacı var demektir.

Aracın çukura girmesi ya da lastiğinde bir sorun olması dahi balans ayarının bozulmasına neden olabilir. Bu durumda Kuzey Rot Balans’ı arayarak (+90 532 313 77 35 )  rot balans ayarı hizmeti alabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz bu hizmetten faydalanınız.

BU ALANDAKİ HİZMETLERİMİZ

 • Tüm otomobil ve ticari araçlar için rot ve balans ayarı hizmeti
 • Şasi çekme – düzeltme işlemleri
 • Yol yardım hizmetleri
 • Danışmanlık
 • Araç sorununa göre DOĞRU yönlendirme
 • Arıza Tespiti
b05b865b-fddd-42ba-b4b5-9141b6954be0
+90 532 313 77 35

ROT & BALANS HİZMETLERİ

Servisimizde son teknoloji ve 30 yıllık deneyimin eseri ekibimizle Rot ve Balans ayarı yapılmaktadır

LASTİK & JANT SERVİSİ

Dünyanın en iyi lastik markalrının “0” ürünlerinin satışının yanında aracınıza en uygun ikinci el lastiklerin de satış ve montajı gerçekleştirilmektedir.

ŞASİ ÇEKME

Bu hizmetimiz de aracınızın tamir ustası ile birlikte milimetrik düzeyde olması gereken değerlere en yakın şekilde uygulanır.